هشدار در خصوص انفوزیون وریدی وانکومایسین
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٠   کلمات کلیدی: وانکومایسین ،عوارض ،تزریق وریدی

با سلام،

من که نتونستم تو بخش خودمون جا بندازم که ونکومایسین رو آهسته(در حد 60 دقیقه) تزریق کنند، امیدوارم شما بتوانید این کار را انجام بدید:


به اطلاع همکاران می رساند که مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها ( ADR ) طی فروردین 1377الی بهمن 1385 تعداد 99 مورد گزارش مبنی بر بروز واکنشهای حساسیتی و Red Man Syndrome متعاقب انفوزیون وریدی وانکومایسین دریافت نموده است .

Red Man Syndrome عارضه ای که با علائمی نظیر افت ناگهانی یا شدید فشار خون همراه یا بدون راش های ماکولوپاپولار در ناحیه صورت ، گردن ، قفسه سینه و انتهاهاً تظاهر می نماید . این عارضه ممکن است در زمانهای مختلف حین تزریق ، از چند دقیقه ابتدایی انفوزیون وانکومایسین تا دقایق پایانی تزریق وریدی بروز نماید و راشهای پوستی ایجاد شده ممکن است در زمان های مختلف حین تزریق ابتدایی انفوزیون وانکومایسین تا دقایق پایانی تزریق وریدی بروز نماید و راش های پوستی ایجاد شده ممکن است ساعت ها پس از اتمام انفوزیون بهبود یابد. افت فشار خون ناشی از وانکومایسین معمولا با سرعت بالای انفوزیون وریدی همراه است . بمنظور پیشگیری از بروز این قبیل عوارض توجه همکاران محترم را به نکات زیر جلب می نماید :

1- بروز عوارض حساسیتی متعاقب انفوزیون وریدی وانکومایسین وابسته به سرعت انفوزیون و غلظت دارو می باشد .اگر چه مواردی از این قبیل با انفوزیون آهسته وانکومایسین نیز گزارش شده است .

2- بمنظور پیشگیری از بروز  Red Man Syndrome ، هیپو تانسیون و در موارد نادر ایست قلبی ،توصیه می گردد انفوزیون وانکومایسین در مقادیر مورد استفاده تا میزان 1 گرم حداقل یک ساعت بطول انجامد .مدت انفوزیون در صورت مصرف مقادیر بالاتر از 1 گرم بایستی بیش از یک ساعت در نظر گرفته شود .همچنین سرعت تزریق حداکثر 10 میلی گرم در دقیقه تنظیم گردد و پایش فشار خون در حین انفوزیون انجام گیرد.

3- غلظت وانکومایسین باید حداکثر 5mg/ml باشد ، در بیماران با محدودیت مصرف مایعات ممکن است غلظت 10mg/ml استفاده گردد.برای رقیق سازی ویالهای 500 میلی گرمی و 1 میلی گرمی ،باید به ترتیب 10 و 20 میلی گرم لیتر آب مقطر را به ویال اضافه نموده ، محلول حاصل را به ترتیب ،حداقل با 100و 200 میلی لیتر از رقیق کننده سازگار رقیق نمود.رقیق کننده های سازگار شامل دکسترو ز5% سدیم کلراید9% رینگر لاکتات ،محلول دکستروز 5%- سدیم کلراید 9/0% می باشد. 

4- توصیه می گردد که بیماران با سبقه ابتلا به Red man syndrome پیش از شروع درمان با وانکومایسین ،آنتی هیستامین مصرف نمایند و زمان انفوزیون وانکومایسین نیز در این بیماران طولانی تر گردد.

http://newsindarman.persianblog.ir/post/213