هشدار در خصوص انفوزیون وریدی وانکومایسین

به اطلاع همکاران می رساند که مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها ( ADR ) طی فروردین 1377الی بهمن 1385 تعداد 99 مورد گزارش مبنی بر بروز واکنشهای حساسیتی و Red Man Syndrome متعاقب انفوزیون وریدی وانکومایسین دریافت نموده است .

Red Man Syndrome عارضه ای که با علائمی نظیر افت ناگهانی یا شدید فشار خون همراه یا بدون راش های ماکولوپاپولار در ناحیه صورت ، گردن ، قفسه سینه و انتهاهاً تظاهر می نماید . این عارضه ممکن است در زمانهای مختلف حین تزریق ، از چند دقیقه ابتدایی انفوزیون وانکومایسین تا دقایق پایانی تزریق وریدی بروز نماید و راشهای پوستی ایجاد شده ممکن است در زمان های مختلف حین تزریق ابتدایی انفوزیون وانکومایسین تا دقایق پایانی تزریق وریدی بروز نماید و راش های پوستی ایجاد شده ممکن است ساعت ها پس از اتمام انفوزیون بهبود یابد. افت فشار خون ناشی از وانکومایسین معمولا با سرعت بالای انفوزیون وریدی همراه است . بمنظور پیشگیری از بروز این قبیل عوارض توجه همکاران محترم را به نکات زیر جلب می نماید :

1- بروز عوارض حساسیتی متعاقب انفوزیون وریدی وانکومایسین وابسته به سرعت انفوزیون و غلظت دارو می باشد .اگر چه مواردی از این قبیل با انفوزیون آهسته وانکومایسین نیز گزارش شده است .

2- بمنظور پیشگیری از بروز  Red Man Syndrome ، هیپو تانسیون و در موارد نادر ایست قلبی ،توصیه می گردد انفوزیون وانکومایسین در مقادیر مورد استفاده تا میزان 1 گرم حداقل یک ساعت بطول انجامد .مدت انفوزیون در صورت مصرف مقادیر بالاتر از 1 گرم بایستی بیش از یک ساعت در نظر گرفته شود .همچنین سرعت تزریق حداکثر 10 میلی گرم در دقیقه تنظیم گردد و پایش فشار خون در حین انفوزیون انجام گیرد.

3- غلظت وانکومایسین باید حداکثر 5mg/ml باشد ، در بیماران با محدودیت مصرف مایعات ممکن است غلظت 10mg/ml استفاده گردد.برای رقیق سازی ویالهای 500 میلی گرمی و 1 میلی گرمی ،باید به ترتیب 10 و 20 میلی گرم لیتر آب مقطر را به ویال اضافه نموده ، محلول حاصل را به ترتیب ،حداقل با 100و 200 میلی لیتر از رقیق کننده سازگار رقیق نمود.رقیق کننده های سازگار شامل دکسترو ز5% سدیم کلراید9% رینگر لاکتات ،محلول دکستروز 5%- سدیم کلراید 9/0% می باشد. 

4- توصیه می گردد که بیماران با سبقه ابتلا به Red man syndrome پیش از شروع درمان با وانکومایسین ،آنتی هیستامین مصرف نمایند و زمان انفوزیون وانکومایسین نیز در این بیماران طولانی تر گردد.

http://newsindarman.persianblog.ir/post/213

/ 4 نظر / 848 بازدید
f

سلام بسیار وبلاگ خوبی دارید تبریک میگم . بنده شما رو دعوت می کنم از سایت من هم دیدن کنید . اگر مایل هستید کسب درآمدی داشته باشید حتما به سایت من مراجه کنید این هم آدرسش هست http://persell.ir/orderwork.aspx

دلدار

با سلام به شما دوست و همکار گرامي به اطلاع مي رساند طرح تحقيقاتي در خصوص وبلاگ نويسي در حوزه پرستاري در حال اجراست. حضور شما در اين طرح و تکميل پرسشنامه آن مي تواند سبب انعکاس بهتر وضعيت وبلاگ نويسي در پرستاري و پرستاران وبلاگ نويس باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بيشتر به وبلاگ اينجانب مراجعه نماييد. در صورت امکان به ساير همکاران و دوستان نيز اطلاع رساني فرماييد و يا خبر آن را در وبلاگ خود درج نماييد. با تشکر دلدار

ذنوبه رضایی

سلام مطالب مختصر وکامل بودباتشکر

marzi

اصلن تعجب نداره من گذشته از این نتونستم بفهمم دادن چند تا آنتی بیوتیک با هم چرا هنوز اینجا متداوله؟ اونم انفوزیون سریع [لبخند]